Skip to content

584 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Owner
---
Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Sep 19, 2025

Property Information

Block129
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,674
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,000
42%
Improvement Value:$64,300
58%
Total Assessment$111,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,192+9.3%
2024$8,411-1.7%
2023$8,558+0.7%
2022$8,498+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$740,000
Sq Ft1,674DeedBook 9938, Page 123Recorded10/24/2025

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,674DeedBook 9040, Page 639Recorded5/26/2015

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 8990, Page 959

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,674DeedBook 8990, Page 959Recorded8/26/2014

Property Built

Built

Year Built: 1919