Skip to content

592 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Nov 14, 2023

Property Information

Block129
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,726
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
31%
Improvement Value:$103,900
69%
Total Assessment$150,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,463+4.1%
2024$11,974+46.4%
2023$8,181+0.7%
2022$8,124+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft1,726DeedBook 9797, Page 623Recorded1/24/2024

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,726DeedBook 9545, Page 276NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/25/2021

Property Built

Built

Year Built: 1919