Skip to content

6305 Polk StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$597,500
Last Sale Date
Jan 3, 2024

Property Information

Block153
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,684
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,000
43%
Improvement Value:$73,100
57%
Total Assessment$129,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,662+9.3%
2024$9,756-1.7%
2023$9,927+0.7%
2022$9,857+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$597,500

From:

To:

Sq Ft1,684DeedBook 9804, Page 945Recorded2/28/2024

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,684DeedBook 9254, Page 568Recorded11/14/2017

Property Built

Built

Year Built: 1919