Skip to content

588 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1967

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Jul 31, 2023

Property Information

Block129
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class46
Description2.5F-3U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,180
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
26%
Improvement Value:$135,900
74%
Total Assessment$182,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,106+31.1%
2024$11,524-1.7%
2023$11,726+0.7%
2022$11,643+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft2,180DeedBook 9774, Page 648Recorded9/29/2023

Property Sale

Sale
$211,000

From:

To:

Sq Ft2,180DeedBook 6044, Page 60NU CodeFamily (1)Recorded9/11/2002

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4715, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1967