Skip to content

6217 Polk StWest New York, NJ 07093

Built 1967

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block153
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class46
Description2 1/2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,168
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
38%
Improvement Value:$80,000
62%
Total Assessment$130,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,024+2.0%
2024$9,824-1.7%
2023$9,996+0.7%
2022$9,926+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1967