Skip to content

590 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$164,000
Last Sale Date
Jan 9, 2002

Property Information

Block129
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class46
Description2&1S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,109
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
39%
Improvement Value:$72,500
61%
Total Assessment$119,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,215+2.0%
2024$9,031-1.7%
2023$9,188+0.7%
2022$9,124+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$164,000

From:

To:

Sq Ft2,109DeedBook 7041, Page 83Recorded4/14/2003

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 4945, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1919