Skip to content

594 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 27, 2014

Property Information

Block129
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,604
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
55%
Improvement Value:$39,000
45%
Total Assessment$86,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,631+2.0%
2024$6,499-1.7%
2023$6,613+0.7%
2022$6,566+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919