Skip to content

563 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2003

Property Information

Block120
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
43%
Improvement Value:$61,200
57%
Total Assessment$108,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,343+2.0%
2024$8,177-1.7%
2023$8,320+0.7%
2022$8,261+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 4584, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1919