Skip to content

602 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
May 16, 2023

Property Information

Block129
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,500
38%
Improvement Value:$63,700
62%
Total Assessment$103,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,958+2.0%
2024$7,799-1.7%
2023$7,935+0.7%
2022$7,879+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 9755, Page 704Recorded6/27/2023

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 8955, Page 409Recorded1/29/2014

Property Sale

Sale
$174,900

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 8737, Page 630Recorded6/21/2010

Property Sale

Sale
$174,900

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 8737, Page 624NU CodeGovernment (15)Recorded6/21/2010

Property Sale

Sale
$105,100

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 8737, Page 610NU CodeSheriff sale (12)Recorded6/21/2010

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 8233, Page 274Recorded6/13/2007

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 7288, Page 94Recorded5/24/2004

Property Built

Built

Year Built: 1919