Skip to content

555 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1909

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jul 17, 2023

Property Information

Block153
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,764
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,500
42%
Improvement Value:$56,800
58%
Total Assessment$98,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,580+2.0%
2024$7,429-1.7%
2023$7,558+0.7%
2022$7,505+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 9764, Page 866Recorded8/15/2023

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5500, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1909