Skip to content

436 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Date
Sep 9, 1998

Property Information

Block16
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,962
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
49%
Improvement Value:$65,200
51%
Total Assessment$127,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,847+2.0%
2024$9,650-1.7%
2023$9,819+0.7%
2022$9,750+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5357, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1899