Skip to content

5711 Jeff St(Unit C0405)West New York, NJ 07093

Built 2008

Owner
---
Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Aug 15, 2025

Property Information

Block130
Lot2
QualifierC0405
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage993
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$6,600
7%
Improvement Value:$88,500
93%
Total Assessment$95,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,333+2.0%
2024$7,187-1.7%
2023$7,312+0.7%
2022$7,261+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft993DeedBook 9923, Page 936Recorded8/20/2025

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft993DeedBook 9380, Page 637Recorded2/14/2019

Property Sale

Sale
$193,200

From:

To:

Sq Ft993DeedBook 9302, Page 439NU CodeDoubtful title (14)

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft993DeedBook 9281, Page 146NU CodeSheriff sale (12)Recorded2/9/2018

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft993DeedBook 8562, Page 341NU CodePartial parcel (6)Recorded7/14/2008

Property Built

Built

Year Built: 2008