Skip to content

5901-03 Jefferson St(Unit C0401)West New York, NJ 07093

Built 2012

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Nov 19, 2019

Property Information

Block133
Lot13
QualifierC0401
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2BR-856 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage856
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,700
10%
Improvement Value:$79,500
90%
Total Assessment$88,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,801+2.0%
2024$6,665-1.7%
2023$6,782+0.7%
2022$6,734+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft856DeedBook 9456, Page 259Recorded12/13/2019

Property Sale

Sale
$232,000

From:

To:

Sq Ft856DeedBook 8882, Page 334NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/6/2012

Property Built

Built

Year Built: 2012