Skip to content

5519 Jefferson St(Unit C0203)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Oct 2, 2019

Property Information

Block122
Lot8
QualifierC0203
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description1BR-BALC
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage866
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,700
11%
Improvement Value:$69,100
89%
Total Assessment$77,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,999+2.0%
2024$5,879-1.7%
2023$5,982+0.7%
2022$5,940+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft866DeedBook 9441, Page 395Recorded10/9/2019

Property Sale

Sale
$231,500

From:

To:

Sq Ft866DeedBook 9085, Page 35Recorded12/9/2015

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 8671, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 2008