Skip to content

6114 Washington StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 26, 2016

Property Information

Block149
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
44%
Improvement Value:$64,600
56%
Total Assessment$114,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,837+2.0%
2024$8,660-1.7%
2023$8,812+0.7%
2022$8,750+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$237,150

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 9055, Page 36Recorded7/31/2015

Property Built

Built

Year Built: 1919