Skip to content

6134 Jackson StWest New York, NJ 07093

Built 2004

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 21, 2016

Property Information

Block142
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description3F-2U-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
33%
Improvement Value:$100,000
67%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,567+2.0%
2024$11,336-1.7%
2023$11,534+0.7%
2022$11,453+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 7326, Page 7NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/21/2004

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 7160, Page 74Recorded10/29/2003