Skip to content

6116 Jackson StEast Rutherford, NJ 07073

Built 1942

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Feb 3, 2021

Property Information

Block142
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1S-F-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,324
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
51%
Improvement Value:$49,000
49%
Total Assessment$99,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,634+2.0%
2024$7,481-1.7%
2023$7,612+0.7%
2022$7,559+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,324DeedBook 9542, Page 989Recorded3/17/2021

Property Built

Built

Year Built: 1942