Skip to content

574 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 27, 2011

Property Information

Block142
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,156
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
68%
Improvement Value:$30,500
32%
Total Assessment$95,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,349+2.0%
2024$7,202-1.7%
2023$7,328+0.7%
2022$7,276+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919