Skip to content

6126 Jackson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$754,000
Last Sale Date
Jun 14, 2023

Property Information

Block142
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class46
Description2&1S-CB&F-4U
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,139
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
57%
Improvement Value:$75,000
43%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,467+9.3%
2024$16,897-1.7%
2023$17,193+0.7%
2022$17,072+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$754,000

From:

To:

Sq Ft3,139DeedBook 9757, Page 332Recorded7/6/2023

Property Built

Built

Year Built: 1919