Skip to content

6013 Adams StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jun 1, 2007

Property Information

Block144
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
53%
Improvement Value:$43,800
47%
Total Assessment$93,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,233+2.0%
2024$7,088-1.7%
2023$7,212+0.7%
2022$7,162+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 8238, Page 227Recorded6/15/2007

Property Built

Built

Year Built: 1919