Skip to content

6008 Buchanan PlWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 20, 1996

Property Information

Block44
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class46
Description2-2S-B-4U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,792
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
40%
Improvement Value:$92,300
60%
Total Assessment$154,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,937+2.0%
2024$11,698-1.7%
2023$11,903+0.7%
2022$11,819+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1914