Skip to content

6107 Madison StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 6, 2014

Property Information

Block141
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class46
Description1 1/2S-F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,662
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
48%
Improvement Value:$54,000
52%
Total Assessment$104,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,019+2.0%
2024$7,859-1.7%
2023$7,997+0.7%
2022$7,940+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,662DeedBook 7958, Page 334Recorded7/31/2006

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4840, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1919