Skip to content

513 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1909

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Aug 6, 1992

Property Information

Block151
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class45
Description2S-F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,353
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
57%
Improvement Value:$47,400
43%
Total Assessment$109,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,474+2.0%
2024$8,305-1.7%
2023$8,450+0.7%
2022$8,391+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4520, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1909