Skip to content

126 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 9, 1993

Property Information

Block6
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class46
Description2S-B-4UNITS
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,266
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
38%
Improvement Value:$124,000
62%
Total Assessment$199,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,345+2.0%
2024$15,038-1.7%
2023$15,301+0.7%
2022$15,194+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1899