Skip to content

6202 Jefferson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Dec 3, 2021

Property Information

Block158
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class46
Description2S-F-D-H-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
46%
Improvement Value:$57,700
54%
Total Assessment$107,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,305+2.0%
2024$8,139-1.7%
2023$8,281+0.7%
2022$8,223+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 9624, Page 746NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/21/2021

Property Built

Built

Year Built: 1919