Skip to content

6209-11 Jefferson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Aug 26, 2016

Property Information

Block159
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U-GX
Dwellings2
ZoningR-M
Sq Footage1,494
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
61%
Improvement Value:$63,900
39%
Total Assessment$163,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,638+2.0%
2024$12,386-1.7%
2023$12,602+0.7%
2022$12,514+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft1,494DeedBook 9144, Page 714NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/12/2016

Property Built

Built

Year Built: 1919