Skip to content

6306 Jefferson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$102,199
Last Sale Date
Aug 31, 2004

Property Information

Block158
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class46
Description2S-F-D-H-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
47%
Improvement Value:$55,400
53%
Total Assessment$105,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,127+2.0%
2024$7,965-1.7%
2023$8,104+0.7%
2022$8,047+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$102,199
DeedBook 7373, Page 329

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 4918, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1919