Skip to content

588 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block160
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class46
Description1S-F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
47%
Improvement Value:$56,300
53%
Total Assessment$106,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,197+2.0%
2024$8,033-1.7%
2023$8,173+0.7%
2022$8,116+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1919