Skip to content

593 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
Apr 30, 2004

Property Information

Block160
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,022
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
40%
Improvement Value:$75,600
60%
Total Assessment$125,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,685+2.0%
2024$9,492-1.7%
2023$9,657+0.7%
2022$9,590+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919