Skip to content

598 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Mar 4, 2013

Property Information

Block160
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,522
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
56%
Improvement Value:$37,000
44%
Total Assessment$85,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,554+2.0%
2024$6,423-1.7%
2023$6,536+0.7%
2022$6,490+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,522DeedBook 8898, Page 98Recorded3/14/2013

Property Built

Built

Year Built: 1919