Skip to content

6506 Bergenline AveWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 7, 2019

Property Information

Block18
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-5U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,028
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
45%
Improvement Value:$132,000
55%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,822+4.1%
2024$19,044+3.2%
2023$18,454+0.7%
2022$18,324+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

DeedBook 7864, Page 250Recorded4/7/2006

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5526, Page 290