Skip to content

6206-08 Kennedy BlvdWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 20, 2014

Property Information

Block159
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-H-2U-GX
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,915
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,000
70%
Improvement Value:$63,000
30%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,344+4.1%
2024$16,664+3.2%
2023$16,147+0.7%
2022$16,034+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$310,000
DeedBook 5886, Page 196