Skip to content

443 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 2013

Property Information

Block18
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2S-B-1U-1GAR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,889
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,500
66%
Improvement Value:$47,700
34%
Total Assessment$140,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,811+2.0%
2024$10,595-1.7%
2023$10,780+0.7%
2022$10,704+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$442,900

From:

To:

Sq Ft1,889DeedBook 7470, Page 283Recorded2/14/2005

Property Built

Built

Year Built: 1899