Skip to content

435 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 28, 2001

Property Information

Block18
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
47%
Improvement Value:$70,400
53%
Total Assessment$132,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,248+2.0%
2024$10,043-1.7%
2023$10,219+0.7%
2022$10,147+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5512, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1899