Skip to content

445 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 27, 2005

Property Information

Block18
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,618
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
46%
Improvement Value:$74,000
54%
Total Assessment$136,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,526+2.0%
2024$10,315-1.7%
2023$10,495+0.7%
2022$10,422+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 5143, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1899