Skip to content

439 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 13, 2003

Property Information

Block18
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U-2GAR
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,220
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,500
49%
Improvement Value:$97,600
51%
Total Assessment$190,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,659+2.0%
2024$14,366-1.7%
2023$14,617+0.7%
2022$14,514+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5082, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1899