Skip to content

6515 Palisade Ave(Unit C0201)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 13, 2023

Property Information

Block18
Lot23
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description3BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,108
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,900
17%
Improvement Value:$84,400
83%
Total Assessment$102,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,888+2.0%
2024$7,731-1.7%
2023$7,866+0.7%
2022$7,811+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,108DeedBook 9796, Page 43Recorded1/16/2024

Property Sale

Sale
$342,500

From:

To:

Sq Ft1,108DeedBook 9400, Page 247Recorded5/2/2019

Property Sale

Sale
$307,000

From:

To:

Sq Ft1,108DeedBook 8670, Page 605Recorded6/22/2009