Skip to content

6013 Buchanan PlWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$512,000
Last Sale Date
Jun 4, 2020

Property Information

Block45
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,430
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
56%
Improvement Value:$49,200
44%
Total Assessment$111,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,613+2.0%
2024$8,441-1.7%
2023$8,589+0.7%
2022$8,528+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$512,000

From:

To:

Sq Ft1,430DeedBook 9496, Page 343NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/20/2020

Property Sale

Sale
$213,000

From:

To:

Sq Ft1,430DeedBook 8858, Page 25

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 6008, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1914