Skip to content

31 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 14, 2003

Property Information

Block19
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,938
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
50%
Improvement Value:$75,500
50%
Total Assessment$150,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,605+2.0%
2024$11,373-1.7%
2023$11,572+0.7%
2022$11,491+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 5004, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1914