Skip to content

123 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$124,995
Last Sale Date
Feb 18, 2022

Property Information

Block43
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,956
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
54%
Improvement Value:$52,500
46%
Total Assessment$115,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,868+2.0%
2024$8,691-1.7%
2023$8,842+0.7%
2022$8,780+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$124,995

From:

To:

Sq Ft1,956DeedBook 9647, Page 319NU CodeFamily (1)Recorded3/8/2022

Property Sale

Sale
$359,000

From:

To:

Sq Ft1,956DeedBook 7296, Page 301Recorded6/7/2004

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,956DeedBook 7197, Page 260Recorded1/21/2004

Property Built

Built

Year Built: 1914