Skip to content

46 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 18, 2016

Property Information

Block21
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class36
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,898
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
52%
Improvement Value:$64,000
48%
Total Assessment$133,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,256+2.0%
2024$10,051-1.7%
2023$10,226+0.7%
2022$10,155+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$606,000

From:

To:

Sq Ft1,898DeedBook 9093, Page 950NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/22/2016

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,898DeedBook 9006, Page 676Recorded11/14/2014

Property Built

Built

Year Built: 1919