Skip to content

25 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 9, 2025

Property Information

Block19
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,938
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
44%
Improvement Value:$95,500
56%
Total Assessment$170,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,147+2.0%
2024$12,885-1.7%
2023$13,110+0.7%
2022$13,018+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4887, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1914