Skip to content

600 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 25, 2024

Property Information

Block163
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,914
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
45%
Improvement Value:$60,200
55%
Total Assessment$110,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,498+2.0%
2024$8,328-1.7%
2023$8,473+0.7%
2022$8,414+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919