Skip to content

6609 Lincoln PlWest New York, NJ 07093

Built 1904

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 4, 2025

Property Information

Block4
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,996
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
55%
Improvement Value:$61,900
45%
Total Assessment$136,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,307+4.1%
2024$10,863+3.2%
2023$10,526+0.7%
2022$10,452+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft1,996DeedBook 9299, Page 657Recorded4/19/2018

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,996DeedBook 9241, Page 370Recorded9/29/2017

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 9241, Page 370

Property Built

Built

Year Built: 1904