Skip to content

16 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 6, 2013

Property Information

Block19
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,124
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,000
30%
Improvement Value:$130,800
70%
Total Assessment$187,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,481+2.0%
2024$14,192-1.7%
2023$14,440+9.1%
2022$13,239+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,124DeedBook 8920, Page 104Recorded7/15/2013

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 8920, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1914