Skip to content

6121 Highland PlWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Price
$396,000
Last Sale Date
Jun 28, 2004

Property Information

Block36
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class46
Description2S-B-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,124
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
54%
Improvement Value:$74,500
46%
Total Assessment$162,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,380+4.1%
2024$12,855+3.2%
2023$12,456+0.7%
2022$12,369+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$396,000

From:

To:

Sq Ft2,124DeedBook 7324, Page 77NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/19/2004

Property Built

Built

Year Built: 1924