Skip to content

60 67th St(Unit C0005)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Nov 6, 2015

Property Information

Block1
Lot14
QualifierC0005
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class---
Description4RMS-1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,000
40%
Improvement Value:$25,000
60%
Total Assessment$42,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,469+4.1%
2024$3,333+3.2%
2023$3,229+0.7%
2022$3,207+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

DeedBook 7365, Page 138NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/21/2004

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5780, Page 315