Skip to content

66 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1904

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jun 29, 1999

Property Information

Block1
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
70%
Improvement Value:$30,300
30%
Total Assessment$102,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,888+2.0%
2024$7,731-1.7%
2023$7,866+0.7%
2022$7,811+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5491, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1904