Skip to content

78 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1929

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block1
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U-2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,475
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
63%
Improvement Value:$64,000
37%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,244+2.1%
2024$12,975-1.7%
2023$13,206+0.7%
2022$13,111+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1929