Skip to content

72 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1890

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Sep 30, 2002

Property Information

Block1
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,417
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
60%
Improvement Value:$49,100
40%
Total Assessment$124,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,569+2.0%
2024$9,378-1.7%
2023$9,542+0.7%
2022$9,475+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,417DeedBook 6067, Page 9Recorded10/17/2002

Property Built

Built

Year Built: 1890